5.Sınıf Din Kültürü 4.Ünite 2.Konu Hz. Muhammed’in Ailesi İçindeki Örnek Davranışları

5.Sınıf Din Kültürü 4.Ünite 2.Konu Hz. Muhammed’in Ailesi İçindeki Örnek Davranışları
23 Mayıs 2023 22:07
43
A+
A-

Hz. Muhammed’in Ailesi İçindeki Örnek Davranışları Aile toplumun temel taşıdır. Aile bağları güçlü olan toplum sağlam bir toplumdur. Hz. Muhammed (sav) hayatın her alanında olduğu gibi aile hayatında da bizlere örnek olmuştur.

5.SINIF TÜM DERSLERİN PAYLAŞILDIĞI WHATSAPP GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ KİTAP ÇEKİLİŞLERİNİN YAPILACAĞI GRUBUMUZA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bu konuda Allah (cc) Ahzab suresi 21. ayette şöyle buyuruyor: ‘Andolsun ki Rasulullah sizin için Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok anan kimseler için güzel bir örnektir.’

Hz. Muhammed’in aile içindeki davranışları saygı ve sevgiye dayalıdır. Hoşgörü, merhamet ve adalet Hz. Muhammed’in ailesinin en önemli özellikleridir.

Çocukların ilk eğitim yerleri aile ortamıdır. Aile ortamının huzuru için herkesin sorumluluğunu yerine getirmesi gerekir. Sevgi, saygı, şefkat, dayanışma ve fedakarlık gibi güzel davranışlar aile ortamında öğrenilir. Hz. Muhammed (sav) söz ve davranışlarıyla aile bireylerine örnek olmuştur.

Sevgili Peygamberimiz, aile bireylerinin tamamını ayrım yapmadan sevmiş ve onlara güler yüzlü davranmıştır.

Çocuklarına ve eşine sevgiyle yaklaşmış, gönül kırıcı söz ve davranışlardan sakınmıştır. Peygamberimiz çocuklarını ve torunlarını kucağına alır, bağrına basar ve zaman zaman onların oyunlarına katılırdı. Hz. Muhammed (sav) ailesini ilgilendiren herhangi bir konuda tek başına karar vermez diğerlerinin de görüşlerini alırdı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!